Sigurno ste se već susreli s izrazom “superhrana”, ali znate li uistinu što je to?
''Superhranom'' nazivamo namirnice biljnog porijekla koje se od uobičajenih namirnica razlikuju po bogatom sadržaju jedne ili više hranjivih tvari (antioksidansi, minerali, vitamini, bjelančevine i esencijalne masne kiseline). Mnoge od ovih namirnica upotrebljavale su se još u davnoj povijesti čovječanstva, dok su neke otkrivene tek u nekoliko zadnjih desetljeća.
Konzumiranje ''superhrane'' ima brojne pozitivne učinke na naše zdravlje. Upravo ona povećava razinu energije, uspostavlja harmoniju i opće blagostanje u našem tijelu, pruža organizmu vrhunsku nutritivnu potporu te je odličan saveznik u liječenju ili prevenciji bolesti.
Pojam "superhrana" također se odnosi i na namirnice koje imaju izuzetno visoki nivo fitonutrijenata.
Fitonutrijenti su tzv.''članovi obitelji'' antioksidansa i glavni su u borbi protiv slobodnih radikala - molekula kisika koje imaju ključnu ulogu u bolestima srca, raka, osteoporoze i Alzheimerove bolesti. Imaju ogroman pozitivan utjecaj na naše zdravlje, a najviše fitonutrijenata sadrži voće, povrće i cjelovite žitarice.
Koje namirnice spadaju pod ''superhranu'' i u čemu je fora?
U najpoznatiju ''superhranu'' spadaju alge (spirulina, chlorella), trave (ječmena, pšenična), voće (inka, goji i acai bobice, camu camu, borovnice, avokado, lucuma, mango), orašasti plodovi, chia sjemenke, kokos, kakao, konoplja, đumbir, korijen mace.
A L G E
Sve zeleno je zdravo, ali zelena ''superhrana'' još je bolja!
Naime, zelena ''superhrana'' sadrži najveće količine lako probavljivih nutrijenata, vitamina i minerala koji štite i liječe naše tijelo. Zelene namirnice iznimno su bogate klorofilom – pigmentom koji biljkama daje njihovu prepoznatljivu zelenu boju. Brojna istraživanja potvrdila su da upravo klorofil povećava proizvodnju crvenih krvnih stanica te opskrbu krvi kisikom. Nadalje, alge potiču metabolizam i probavu, a najbolje su u detoksikaciji organizma jer imaju mogućnost ''vezati na sebe'' teške metale te ih potom izbaciti iz organizma (chlorella, spirulina).
- S p i r u l i n a je mikro-alga koja se već od davnina uzgaja zbog svojih posebnih svojstava, a narodi Meksika i Afrike konzumiraju spirulinu već nekoliko tisuća godina. Spirulina je jedan od najboljih izvora proteina na zemlji jer sadrži čak 70% bjelančevina. Istraživanja su potvrdila da spirulina pomaže kontrolirati razinu šećera u krvi, tjelesnu težinu i ''ovisnost o slatkome'', zbog čega je hrana ''broj jedan'' za dijabetičare i osobe koje žele smršavjeti.
- K l o r e l a je, poput spiruline i alfa - alge, bogata proteinima, vitaminima B, C i E te važnim mineralima. Posebice je poznata zbog svog detoksikacijskog učinka. Naime, klorela je jedan od najboljih izbora za čišćenje organizma od teških metala i toksina. Osim toga, ona jača imunitet, smanjuje kolesterol te sprječava bolesti krvnih žila.
T R A V E
Važno je spomenuti da su ječmena i pšenična trava iznimno bogate folnom kiselinom pa se posebice preporučuju trudnicama.
- P š e n i č n a se trava dobiva klijanjem sjemenki pšenice. Za razliku od pšenice, ne sadrži poznati alergen - gluten. Pšenična je trava odlična za alkalizaciju organizma i izgradnju stanica krvi. Normalizira rad štitnjače, stimulira metabolizam, poboljšava probavu te potiče mršavljenje. Osim toga, sadrži puno enzima i ima detoksikacijski učinak.
- J e č m e n a trava sadrži 11 puta više kalcija nego kravlje mlijeko, pet puta više željeza nego špinat i sedam puta više vitamina C nego sok od naranče. Također sadrži i značajne količine vitamina B12 koji je vrlo bitan za vegane. Posebice je zdrav sok ječmene trave koji ima anti-virusna svojstva te neutralizira djelovanje toksičnih metala poput žive u krvi.
V O Ć E
Svima nam je već dobro poznato da je razno voće - puno vitamina, minerala i antioksidanata. No, i među njima postoje tzv. "super-heroji" koji pružaju posebne dobrobiti za naše zdravlje.
Antioksidanti koje sadrži ''supervoće'' pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Radikali su poput malenih napadača na naše zdravlje. U stvari, oni su uobičajeno prisutni u našem organizmu, ali nema ih previše. Nažalost, kada smo izloženi radijaciji, onečišćenju, stresu, cigaretnom dimu, nezdravoj prehrani, onda se broj slobodnih radikala naglo povećava te dolazi do pada imuniteta.
- A c a i b o b i c e su već odavno dio prehrane naseljenika Amazone. Izgledaju poput ljubičastog grožđa i imaju okus tropskih bobica. Zahvaljujući visokom sadržaju anthocyanina (pigmenta kojeg također možemo pronaći u crvenom vinu), acai bobice su jedan od najjačih antioksidanata u svijetu (102,700 bodova prema ORAC ljestvici). U prehrani je najbolje koristiti acai bobice koje su spremljene procesom smrznutog sušenja (sušenje proizvoda u smrznutom stanju). One sadrže najviše hranjivih sastojaka. S druge strane, ako pak kupujete sok acai bobica, onda birajte sok koji nije pasteriziran ili zagrijavan na bilo koji način.
- G o j i b o b i c e rastu u zaštićenim dolinama Mongolije i Tibeta. Ove bobice specifičnog slatko-kiselkastog okusa sadrže 500 puta više vitamina C nego naranča. U stvari, goji bobice sadrže više vitamina C nego bilo koja druga namirnica. Odličan su izvor vitamina A, B1, B2, B6, sadrže 18 aminokiselina i 21 mineral u tragovima. Goji bobice su jedan od najboljih antioksidanata, zbog čega su idealna hrana za prevenciju starenja i sprječavanje mnogih bolesti.
B I L J K E
- K a k a o ! Mogli bismo mu posvetiti cijeli članak, ako ne i cijelu knjigu. Međutim, važno je znati da je većina kakaa i komercijalne čokolade proizvedena prema tzv. "Nizozemskoj metodi", na temperaturi od 150° C uz pomoć otapala. Ovaj proces uništava većinu antioksidansa i nutrijenata u kakau. Stoga pokušajte pronaći sirovi kakao u prahu ili zrnu iz certificiranog organskog uzgoja. Takav kakao nije podvrgnut temperaturi većoj od 40° C, zbog čega su u njemu očuvani svi vitamini, minerali i antioksidanti. Sirovo zrno kakaa najbolji je izvor antioksidansa u svijetu. Na ORAC ljestvici (antioksidacijski potencijal namirnica mjeri se ORAC jedinicama), kakao ima 95,500 bodova. To je 14 puta više antioksidanata nego u crvenom vinu i 21 puta više nego u zelenom čaju. Kakao sadrži i visoke količine magnezija - minerala koji često fali čak i osobama s uravnoteženom prehranom. Ako patite od manjka željeza u organizmu, sigurno će vam se svidjeti činjenica da upravo mali komadić kakaa od 28 grama sadrži čak 314% preporučene dnevne količine željeza.
- M a c a p r a h dobiva se iz korijena biljke Maca, aromatične ''superhrane'' podrijetlom iz Perua. U Peruu Macu uzgajaju najmanje 2000 godina. Među prvima su je konzumirali vojnici Inka kako bi povećali svoju snagu i izdržljivost. Maca je vrlo hranjiva namirnica koja se tradicionalno koristila za povećanje imuniteta, vitalnosti, libida i plodnosti. Još i dandanas Maca predstavlja važnu ljekovitu i prehrambenu namirnicu za Peruance. A sada je dostupna u cijelom svijetu kao dodatak prehrani.
- Đ u m b i r je trajna gomoljasta biljka iz porodice ljiljana poznata po svome korijenju. Koristi se već tisućama godina kao lijek, začin, hrana i sredstvo za uljepšavanje. Ova biljka je podrijetlom iz Kine, ali danas se uzgaja u mnogim zemljama, uključujući Aziju, Indiju, Afriku i Karipske otoke. Đumbir je ključna biljka u ayurvedskoj medicini te je popularan u kuhinjama diljem svijeta zbog osebujnog ljutkastog okusa. Bogat je eteričnim uljima, vitaminom B, kalijem, manganom, bakrom i magnezijem. Đumbir je bogat gingerolom - prirodnim sastojkom koji poboljšava rad crijeva. Ima analgetska, smirujuća i antibakterijska svojstva, a zbog antihistaminskog djelovanja koristi se i kod liječenja alergija.
- Za poboljšanje općenitog stanja organizma najbolje je koristiti r e i s h i , tradicionalnu japansku “gljivu besmrtnosti”. Puna je vitamina i minerala pa je odlična za jačanje imuniteta. Uz nju su za imunitet jednako učinkovite acai i goji bobice.
Na kraju zapamtite da je uravnotežena prehrana ''osnova'' za dobro stanje organizma, a superhrana dodatak koji će vam pomoći da ojačate svoje tijelo i imunitet! 😉