Često se susrećemo s podacima koliko litara v o d e dnevno trebamo konzumirati za optimalno zdravlje, no pitanje je što zapravo unosimo u naš organizam sa svim tim propisanim količinama ispijenih čaša vode?
Za početak, važno je razlučiti razliku podjele vode za piće:
- voda za piće iz javnih vodoopskrbnih sustava
-
voda koja potječe iz podzemnih ili površinskih vodotokova s čestim promjenama fizikalno kemijskih svojstava često sadrži mikroorganizme (saprofitne i patogene); dozvoljene su razne metode pročišćavanja i dezinfekcije vode.
-
- prirodna mineralna voda
-
voda koja potječe iz podzemnih ležišta zaštićenog od onečišćenja, ima karakterističan sadržaj otopljenih mineralnih tvari i tvari u tragovima. Nije dozvoljena nikakva tehnologija prerade kemijskim sredstvima niti dezinfekcija, dozvoljena je samo filtracija nestabilnih elemenata (željezo, mangan, sumporni spojevi).
-
- prirodna izvorska voda
-
dobiva se iz podzemnih ležišta jednog ili više prirodnih ili bušenih izvora zaštićenog od onečišćenja. Nije dopuštena nikakva tehnologija obrade vode (osim filtracije) niti dezinfekcija vode.
-
- stolna voda
-
proizvedena je od vode za piće uz dodatak jedne ili više dopuštenih tvari u svrhu poboljšanja organoleptičkih svojstava.
-
Činjenica je da svi mi uglavnom konzumiramo vodu za piće iz javnih vodoopskrbnih sustava. To ujedno znači da na svakodnevnoj bazi konzumiramo i više od 800 zagađivača - kemikalija, od čega je njih 129 izuzetno opasno po zdravlje. Unatoč tome, EPA (Environmental Protection Agency) zahtjeva da se vodovodi testiraju na samo 14 od 129 navedenih spojeva. Tih 14 spojeva po zakonu se prate i kod nas u okviru testiranja zdravstvene ispravnosti vode ali samo na mjestima odakle voda odlazi, što znači gdje je, prema propisima, “čista”. Na putu do naše slavine, vodu zagađuju stare vodovodne mreže kojima voda prolazi kroz zastarjele olovne ili bakarne cijevi.
Što je sve moguće pronaći u čaši vode?
Glavni sastojci vode (1.0-1000 mg/L) su natrij, kalcij, magnezij, hidrogenkarbonati, sulfati i kloridi. Ostali sastojci koji se nalaze u manjim količinama su željezo, stroncij, kalij, karbonati, fluoridi, nitrati, bor i silicij, te organske tvari topljive i netopljive u vodi.
Tu je i fosfor koji se u većim količinama u vodi pojavljuje zbog umjetnih gnojiva (posebice u pojedinim crpilištima te njihovim okruženjima) i zbog deterdženata (jer je razgradnja fosfora u prirodi vrlo spora). Slijedi popis najčešćih štetnih anorganskih spojeva koje možemo pronaći u vodi koju konzumiramo:
-
a l u m i n i j – neurotoksikant; povećan unos se manifestira slabošću, bolovima u kostima, anoreksijom, uzrokuje propadanje bubrega, a neke studije povezuju ga i sa pojavom Alzheimerove bolesti.
-
a r s e n - u većim akutnim koncentracijama uzrokuje oštećenja srca i probavnog trakta. Dugotrajna izloženost uzrokuje periferna vaskularna oboljenja, pigmentaciju i karcinom kože, karcinom jetre i bubrega te dijabetes.
-
a z b e s t čine prirodni hidratizirani silikatni minerali koji uzrokuju karcinom inhalacijom, a studije ukazuju na rizik oboljenja od karcinoma probavnog sustava, bubrega ili gušterače.
-
b a r i j - kronična izloženost uzrokuje hipertenziju.
-
k a d m i j – industrijski zagađivač (baterije, električni uređaji). Uzrokuje hipertenziju, poremećaj u radu bubrega i jetre, anemiju, tumor prostate
-
k r o m – uzrokuje oštećenja bubrega i jetre te respiratorne smetnje.
-
b a k a r – uzrokuje anemiju, promjene na koštanom sustavu, oštećenja živčanog sustava i reproduktivne anomalije.
-
f l u o r i d i – povećane koncentracije uzrokuju vrtoglavicu, probavne smetnje, abdominalne bolove, glavobolje.
-
ž e l j e z o - akumuliranje u organizmu uzrokuje disfunkciju srca, jetre i gušterače.
-
o l o v o – pojavljuje se uslijed korozije cijevi, (a nažalost, dobro znamo kakvo je generalno stanje našeg cjevovodnog sustava); uzrokuje anemiju, oštećuje bubrege, onemogućuje apsorbciju D vitamina, ometa neurološki i fiziološki razvoj, povećava krvni tlak.
-
m a n g a n - prirodno prisutan u podzemnim vodama; nepovoljno utječe na estetski izgled vode, a dugotrajna izloženost može oštetiti živčani sustav.
-
ž i v a – u organskom obliku uzrokuje oštećenja centralnog živčanog sustava sa trajnim oštećenjima ili uzrokuje smrt.
-
n i t r a t i i n i t r i t i – uzrokuju štetne promjene na koštanom sustavu, oštećenja živčanog sustava te reproduktivne anomalije.
-
s u l f a t i – povećane koncentracije uzrokuju probavne smetnje, abdominalne bolove, glavobolje.
Do zagađenja pitke vode dolazi i u sezoni porasta vodostaja rijeka (poplave). Utješan podatak nije ni taj da je 2016. godine, od ukupno ispuštenih 85 482 000 m 3 upotrijebljene otpadne vode, 41,5% ispušteno u vodotoke i 11,1% u zemlju, jezera i akumulacije.*
Kao najčešću alternativu zagađenoj vodi, svi posežemo za flaširanom vodom te je zbog toga vijest o pronađenoj količini čestica plastike u flaširanim bocama izuzetno zabrinjavajuća. Istraživanje koje je obuhvatilo testiranje 250 boca vode i 11 različitih proizvođača pokazalo je da 93% testiranih vrsta flaširane vode u sebi sadrži plastične čestice promjera nešto većeg od ljudske vlasi kose.**
Također je i istraživanjem Environmental Working Groupa otkriveno kako se sastojci flaširane vode drastično ne razlikuju od one obične- vode iz slavine. Naime, iste nezdrave tvari koje se mogu naći u vodi iz pslavine vrlo lako mogu biti pronađene i u flaširanoj vodi s tim da se flaširana voda znatno rjeđe kontrolira od vode iz slavine. Dok voda iz slavine sadrži tragove klora koji sprječava širenje svega što je štetno (poput bakterijskih infekcija), jednom napunjena i začepljena boca vode može na skladištu stajati mjesecima prije nego što se proda, a u sebi ne sadrži dodatke poput klora koji suzbijaju infekcije. Nakon što otvorite bocu vode, nemoguće je da ostane sterilna i preporučljivo ju je popiti u dan ili dva jer se na boci vrlo lako mogu nakupiti bakterije. Osim toga i flaširana voda može sadržavati onečišćenja kao što su koliformne bakterije, arsen, kloridi, mangan, fenoli i već spomenuti fluoridi koji se namjerno dodaju u neku flaširanu vodu te bi to trebalo biti istaknuto na naljepnicama.
Zbog štetnosti plastičnih ambalaža koje otpuštaju kemikalije u vodu (među kojima su uz neke kancerogene sastojke i teški metal antimon i kemijski spoj EPA koji ometaju ili usporavaju rad hormona), te zbog njihovog neadekvatnog odlaganja i uklanjanja, flaširana voda predstavlja apsolutnu ekološku katastrofu!
Ako se uz to uzme i da je u Hrvatskoj prosječna cijena litre vode u boci 5,00 kuna, a prosječna cijena litre vode iz vodovoda oko 0,04 kune, dolazi se do zaključka da je flaširana voda čak 125 puta skuplja od vode iz slavine!
Budite svjesni! Budite oprezni!
Vjerujemo da se sada, nakon svega navedenog, pitate što onda uopće možemo piti ako je voda zapravo toliko štetna za naše zdravlje?!
Istina je da je v o d a i dalje najbolje i najzdravije rješenje, ali osim ako ne živite na izvoru čiste i nezagađene vode predlažemo da razmislite o – p r o č i š ć i v a č i m a z a v o d u .
Iako je voda prema podacima Gradskih vodovodnih mreža i mjerenjima na svojim izvorištima zdravstveno ispravna, postoje jasni dokazi da je ta voda zbog različitih faktora izložena onečišćenjima. Isto tako, važno je znati da voda iako možda sadržava gore navedene elemente u „propisanim“ vrijednostima, s vremenom stvara ''talog'' u našem organizmu, zbog čega kasnije mogu nastati ozbiljne i teške zdravstvene komplikacije.
Najefikasniji način pročišćavanja vode predstavlja siguran i jednostavan sistem za pročišćavanje vode, poput našeg Edelwasser-a koji koristi obrnutu osmozu i sistem filtriranja u 5 koraka te je certificiran od strane Udruge za kvalitetu vode. Nije na odmet napomenuti i da radi isključivo na tlak vode, bez struje, a pročisti i do 76,8 litara dnevno!
Taloženje štetnih spojeva iz vode moguće je spriječiti filtriranjem vode kako mi sami ne bi bili u ''položaju filtera'' i nepotrebno taložili štetne spojeve u jetri, bubrezima, srcu, plućima, mozgu, krvi, krvnim žilama, mišićima itd.
Jedno je sigurno: E d e l W a s s e r će Vama i Vašoj obitelji omogućiti pitku i filtriranu vodu bez nečistoća, kad god to poželite!